KANADA’DA ÜNİVERSİTE OKUMAK

KANADA’DA ÜNİVERSİTE OKUMAK

Dünya’nın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip olan Kanada, öğrencilere sunduğu imkanlarla daima popülerliğini korumuştur. Bilgisayar teknolojileri, iletişim, ulaşım, mühendislik, madencilik, işletme ve MBA gibi birçok alanda üne sahip olan bu ülkeden alınan diploma dünyanın her yerinde geçerli olmaktadır. Yüksek kalite standartlarına sahip birçok üniversite ve yüksekokulun bulunduğu Kanada’da, üniversiteler devlete bağlıdır ancak akademik olarak özerkliğe sahiptirler. 2 veya 3 dönemden oluşan akademik eğitim dönemi genellikle Eylül ve Mayıs ayları arasında olmaktadır.

KANADA’DA ÜNİVERSİTE OKUMANIN AVANTAJLARI

Kanada Üniversitelerinin YÖK tarafından onaylı olması ve böylece uluslararası bir diploma ve kariyere olanak sağlaması.
Times Higher Education, QS Top Universities gibi dünyaca ünlü en iyi üniversiteler sıralamalarında, Kanada Üniversitelerinin üst sıralarda yer alması.
● Kanada’nın dünyanın en yaşanabilir, en gelişmiş ve en güvenilir ülkelerinden biri olması ve uluslararası öğrenciler için çok kültürlü bir ortam sunması.
● Ülkede hem İngilizce hem de Fransızca resmi dil olarak kabul edilmektedir. İngilizceyi akademik düzeyde geliştirme fırsatı sunarken, Ottowa ve Montreal gibi şehirleri Fransızca öğrenmek isteyen öğrenciler için iyi bir fırsattır.
Kanada eğitim sisteminin dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden biri olması.
● Yükseköğrenim gören öğrencilere sunulan haftada 20 saat part-time, tatil dönemlerinde ise full-time çalışma fırsatı sunması.

KANADA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİM SİSTEMİ

Kanada’da eyalet sisteminin bulunmasından dolayı, belirli kurallara bağlı kalınmak suretiyle her eyalet kendi eğitiminden sorumludur. Aynı zamanda her bir eyaletin eğitim bakanlığı bulunur ve bu bakanlıklar müfredatı geliştirerek sınavların standartını belirlemekle, finansal düzenlemeleri yapmakla ve öğretmenlerin yeterliliğini ölçmekle yükümlüdürler.

Kanada’da lise sonrası eğitim sistemi College’lar ve Üniversiteler olarak ikiye ayrılmıştır. Yüksek kalite standartlarında hem devlet hem de özel birçok üniversiteye sahip olan Kanada’da, tıp gibi bazı bölümler dışında lisans eğitimi 4 yıl, yüksek lisans eğitimi ise 2 yıl sürmektedir. Öğrenciler istenilen koşulları sağladıkları takdirde 4 yıllık lisans bölümlerine başlayabilecekleri gibi; 2 ya da 3 yıllık eğitim veren, giriş koşulları daha esnek olan, daha çok kariyer odaklı College’lara da başlayabilirler.

KANADA’DAKİ ÜNİVERSİTELERİN YÖK DENKLİĞİ

QS Top Universities, Times Higher Education gibi Dünya üniversiteleri listelerinde ilk 1000’de yer alan Kanada Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır. Kanada’daki üniversitelerin birçoğu iyi sıralamalarda yer aldığı için öğrencilerin aldığı üniversite diplomaları YÖK onaylı olacaktır.

KANADA ÜNİVERSİTELERİNDE BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

Lisans Eğitimi Başvuru ve Kabul Şartları

Her üniversitenin kendine özel başvuru ve kabul şartları bulunmaktadır ancak öncelik olarak her üniversite, öğrencinin akademik ve sosyal başarılarını değerlendirmektedir. Aynı zamanda öğrencinin not ortalaması ve İngilizce seviyesinin yeterliliği oldukça önemlidir. Kanada’da İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki resmi dil olduğundan Fransızca eğitim almak isteyen öğrenciler Quebec eyaletini tercih edebilirler.
● Lise diploması
● Transkript
● TOEFL/IELTS sınav sonucu (Bazı üniversiteler SAT sınav sonucunu talep etmektedir)
● Motivasyon mektubu
● Referans mektubu

Yüksek Lisans Eğitimi Başvuru ve Kabul Şartları

Kanada’da yüksek lisans eğitiminin alınabileceği, İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki dil vardır. Öğrenciler hangi dilde eğitim almak istiyorlarsa o dildeki yeterliliklerini belgelemelidirler.
Öğrencilerin dil yeterliliklerinin yanında diploma puanları da oldukça önemlidir. Üniversitelerin öğrencilerden talep ettikleri diploma puanları üniversiteye ve bölüme göre değişiklik göstermektedir.
● Lisans diploması
● Başvuru formu
● Niyet Mektubu
● Referans mektubu
● İngilizce ya da Fransızca dil yeterliliği sertifikası
● CV

KANADA’NIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ
● University of Toronto
● University of British Columbia
● Mcgill University
● McMaster University
● University of Alberta
● Simon Fraser University
● University of Victoria
● York University
● Carleton University
● University of Guelph
● Brock University
● University of Manitoba

Okullar

×