İRLANDA DİL OKULLARI

  İrlanda dil okulları, öğrenciler tarafından yurt dışı dil eğitimi için tercih edilen lokasyonların başında gelmektedir. İrlanda; Sosyal hayat, eğitim kalitesi, coğrafi özellikleri ve eğlence kültürüyle öğrencilerin aldıkları eğitime ek olarak farklı kültürleri tanımasını sağlar.

 İrlanda’nın başkenti olan Dublin  dil eğitimi için en çok tercih edilen şehir olmak üzere ; Cork, Galway ve Limerick de tercih edilen şehirler arasındadır.

İrlanda Dil Okulları ; Türkiye’ye yakınlığı , içerisinde barındırdığı Türk öğrenci sayısının az olması, kaliteli ve uygun fiyatlı eğitim alınabilmesinden dolayı ülkemizdeki öğrencilerin dikkatini çekmektedir.

NEDEN İRLANDA?

  • İrlanda dil eğitimi için gelen öğrencilere çeşitli fırsatlar sunuyor. Lisans, yüksek lisans ve uzun dönem dil eğitimi almak isteyen öğrencilere çalışma izni vermektedir. Böylelikle öğrenciler eğitimlerinin yanında kazanç elde edebiliyorlar.
  • İrlanda’da eğitim oldukça önemlidir. Okuryazar oranı ülkenin %95’idir. Ülkenin suç oranı oldukça düşüktür. Güvenlik konusunda kaygısı olan öğrencilerin rahatlıkla tercih edebileceği bir ülkedir.
  • Dublin, en çok ziyaret edilen Avrupa şehirlerinden biri olmakla birlikte, bünyesinde Yahoo, Amazon, Microsoft, Google gibi teknoloji şirketlerini barındırır.
  • Türkiye’ye uçuş uzaklığı 4,5 saat olan İrlanda yakınlık ve yol masrafları açısından da tercih edilebilmektedir.
  • İrlanda’da gezilecek yerler olarak bir araştırma yaptığımızda karşımıza doğal güzellikleriyle ünlü bir ülke çıkar. Coğrafi konumundan dolayı iklimsel özelliği çok soğuk ve çok yağışlı olmamaktadır. Bu sebepten dolayı da tercih edilecek ülkeler arasındadır.

İRLANDA KÜLTÜRÜ

  İrlanda hakkında en çok bilinen şey insanlar sıcakkanlı ve hoşgörülü, kendinizi yabancı bir ülkede hissetmeyeceğiniz sıcak bir ortamı olmasıdır. Birbirini tanımayan insanların bile selamlaştığını görebilirsiniz. En pozitif insanların yaşadığı ülke olarak da bilinen İrlanda, en çok ziyaret edilen Avrupa ülkelerinden biridir.  Aynı zamanda İrlandalılar Türklere karşı her zaman pozitif tutum sergilemişlerdir.

 İrlanda’nın en güzel şehirlerinden biri başkenti Dublin’dir. Canlı ve aktif bir şehirdir. Moda festivallerine ev sahipliği yapar. Müzik ve dans, tiyatro ve sinema, teknoloji fuarları gibi faaliyetler İrlanda için oldukça önemlidir.

  İrlanda’nın neredeyse her sokağında park ve spor alanı mevcuttur. İnsanlar için spor yapmak önemli bir aktivitedir. Her parkta spor yapan fit insanlarla karşılaşabilirsiniz. Avrupa ülkelerinin genelinde olduğu gibi burada da bisiklet kullanımı çok yaygındır.

  İrlanda’da yemek kültürü denildiğinde akla ilk patates gelir. Patatesle ilgili bir sürü yemek türetmişlerdir. Farklı yemeklerin yanında da illaki patates servis edilir. İrlanda tatlı kültürü denildiğinde ise yılbaşı pudingini duyarız. Fakat bu puding bizim bildiğimiz normal pudinglerden değil, içerisine bolca meyve ve alkol koyarlar. Yılbaşından 1-2 ay önce hazırlanır ve ne kadar çok bekletilirse o kadar lezzetli olur.

 İrlanda gece hayatı çok hareketlidir. İrlanda içkileri meşhur ve birçoğu kendine hastır. Pub kültürü çok yaygındır. Daha çok insanların keyifli vakit geçirdikleri, sosyalleştikleri kafe benzeri mekanlardır.

İrlanda festivalleri ile ünlü bir ülkedir. Müzik ve komedi festivallerine birçok ülkeden ziyaretçi kabul etmektedir. Bu festivaller arasında ‘Cat Laughs Comedy Festival’ en çok sevilen festivaldir. 5 gün sürer ve haziran ayında başlar. Ünlü komedyenler performanslarını sergilerler.

İrlanda’da yaşam masrafları yaşam giderleri ve ev kiraları çok yüksek fiyatlar değildir. İrlanda’da ev kiraları ve yaşam giderleri toplam da, aylık ortalama 800- 1000 Euro olarak düşünülebilir. Dışarıda yemek yemek market alışverişi yapmaktan daha pahalıdır. Uygun restoranlarda yiyebileceğiniz yemekler dâhil olmak üzere haftalık 70€ – 100€ kadar beslenme için harcama yaparsınız.

Yurt, aile yanı ve ev paylaşımı konaklama seçeneklerindendir. Aile yanı konaklamada hem farklı bir kültürü tanımış, hem de öğrenmek istediğimiz dil ile ilgili sürekli pratik yapma şansınız bulunur. Yeni giden öğrencilere aile yanı konaklama adaptasyon sürecine yardımcı olabileceği için tavsiye edilmektedir. Fakat en ekonomik olan konaklama ev paylaşımı konaklamadır.

Yurtlar genellikle okula yakın ve şehir merkezi iken, aile yanı ve ev paylaşımı konaklamalar okula maksimum 40 dk. uzaklıkta olabiliyor.

Trafik problemi yoktur. Ulaşım tren, otobüs gibi toplu taşımalarla sağlanabilir. Ama yol kenarlarında bisiklet yolları tahsis edilmiştir. Yakın mesafelerde bisikletle de ulaşım sağlanabilir.

İrlanda, dil eğitimi almak isteyen öğrenciler açısından popüler olan bir ülkedir. Gerek kültürel yaşantısı gerek ulaşımı ve barındırdığı dil okullarıyla adından söz ettiriyor. İrlanda da dil eğitiminin avantajları düşünüldüğünde aklımıza ilk çalışma izni geliyor.

Dil okulu, lisans, yüksek lisans eğitimi alan, bunun için 25 hafta ve üzeri bir dil okulu programına kayıt yaptıran öğrencilere çalışma izni veriliyor. Böylelikle öğrenciler dil eğitimlerini tamamlayarak bunun yanında kazanç elde edebiliyorlar. Aynı zamanda hem iş deneyimi kazanmış hem de dil pratiği yapmış oluyorsunuz.

İrlanda ‘ya dil eğitimi amacıyla giden öğrencilerin sağlık sigortası yaptırması zorunludur. İrlanda’da sağlık olanakları oldukça gelişmiş olup, Türkiye’ye göre daha pahalıdır. O yüzden sağlık sigortası mutlaka önerilir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hepsine İrlanda için vize gereklidir. İngiltere vizesi alınıp Birleşik Krallığa gidildikten sonra İrlanda’ya geçilebilir. Fakat direkt olarak İrlanda’ya gidilemez.

İrlanda’da dil eğitimi almak isteyen Türk öğrenciler için 2 tip vize tipi vardır. Bunlar:

  1. C Tipi Öğrenci Vizesi

90 günden kısa eğitim programları için verilen vizedir. İstisnai bir durum olmadığı sürece bu süre uzatılamaz.

  1. D Tipi Öğrenci Vizesi

90 günden daha uzun eğitim programları için verilen vizedir. D tipi öğrenci vizesinde bize seçmemiz için tek giriş mi, çok giriş mi olmak üzere iki seçenek sunulur. Eğitim için kalacağınızı belirten tek giriş seçeneğini seçmeliyiz.

İrlanda vize bilgisi için tıklayınız

İrlanda dil okulları başvurus için gerekli belgeler:

-Okul başvuru formu

-Okul başvuru ücretleri

-Pasaport fotokopisi

-Banka mektubu

-Niyet mektubu( destekleyici teminat mektubu)

×