İNGİLTERE’DE ÜNİVERSİTE OKUMAK

İNGİLTERE’DE ÜNİVERSİTE OKUMAK

İngiltere, uluslararası öğrencilerin lisans ve yüksek lisans eğitimlerinde sıklıkla tercih ettiği ülkelerin başında gelmektedir. Kaliteli ve yüksek standartlardaki eğitim sistemi, ülkemize yakınlığı ve çoğu üniversitesinin YÖK tarafından tanınması gibi sebeplerden dolayı oldukça popüler olan İngiltere Üniversiteleri her yıl binlerce uluslararası öğrenciyi ağırlamaktadır.

Oxford ve Cambridge Üniversiteleri gibi dünyaca ünlü üniversitelere de ev sahipliği yapan İngiltere, aynı zamanda öğrencilerine zengin bir akademik kariyer imkânı da sunmaktadır. İngiltere Üniversiteleri; ileri düzey teknolojik yapısı, köklü geçmişi, öğrencilerine sunduğu araştırma imkanları, kütüphane ve laboratuvar olanaklarıyla da popülaritesini her geçen gün arttırmaktadır.

İNGİLTERE’DE ÜNİVERSİTE OKUMANIN AVANTAJLARI
● Üniversitelerinin çoğunun YÖK tarafından onaylı olması ve böylece uluslararası bir diploma ve kariyere olanak sağlaması.
Times Higher Education, QS Top Universities gibi dünyaca ünlü en iyi üniversiteler sıralamalarında, İngiltere Üniversitelerinin en üst sıralamalarda yer alması.
Dünya’nın en iyi üniversitelerinde eğitim alma imkânı sunması.
● İngilizceyi akademik düzeyde geliştirme fırsatı sunması.
● Yükseköğrenim gören öğrencilerine haftada 20 saat çalışma imkanı sunması ve aynı zamanda Yüksek Lisans eğitimini tamamlatan öğrencilere 2 yıl daha çalışma izni imkanı vermesi.
İngiltere’de lisans eğitiminin 3 yıl olması ve bu eğitimin Türkiye’de 4 yıllık lisans eğitimine denk sayılması.
İngilterede yüksek lisans eğitiminin 1 yıl olması.
● Öğrencilerine kozmopolit bir eğitim ortamı sunması.

İNGİLTERE’DE ÜNİVERSİTE EĞİTİM SİSTEMİ

Dünyaca ünlü, köklü ve kaliteli eğitim sistemiyle dikkatleri çeken İngiltere’de Lisans eğitimi 3 yıl sürmekteyken bazı teknik bölümlerde 4 yıla kadar çıkmaktadır. Yüksek lisans eğitimi ise 1 yıl sürmektedir. İngiltere’de Üniversite okumak isteyen öğrencilerin; İngiliz eğitim sistemine alışmaları ve akademik İngilizcelerini geliştirmeleri amacıyla, İngiltere Üniversiteleri’nde hazırlık yılı olarak değerlendirilen “Foundation” programlarına katılmaları gerekmektedir.
İngiliz eğitim sistemi öğrencilerine zengin ve kaliteli bir akademik eğitim imkânı sağlarken aynı zamanda mesleki açıdan kendilerini geliştirebilecekleri ve kolaylıkla iş bulabilecekleri bölümleri de sunmaktadır.

Lisans Eğitimi

İngiltere’de tıp ve bazı teknik bölümler haricinde lisans eğitimi 3 yıldır. 3 dönemli eğitim sistemine sahip ülkede her bir dönem 10-14 hafta uzunluğunda olmaktadır. Yüksek okullar için daha uzun olan akademik dönemler üniversiteler için daha kısa olmaktadır. Akademik yıl genelde Eylül ve Ekim aylarında başlamaktadır ancak öğrencilerin kabul edilebileceği başka tarihlerde bulunmaktadır.

“Honours” olarak derecelendirilen lisans eğitiminde öğrenciler not ortalamalarına göre 4 farklı diplomadan biri ile mezun olur. Bu diplomalardaki ortalamalar öğrencilerin akademik performanslarını gösterir. Bu diplomalar; First-Class Honours, Upper Second-Class Honours, Lower Second-Class Honours, Third-Class Honours.

Foundation
Türkiye’de, lise eğitimini İngiliz eğitim sisteminin (A Level) kabul görmediği bir lisede tamamlayan öğrenciler İngiltere’de Üniversiteye doğrudan başlayamazlar. Bu sebeple öğrencilerin İngiliz eğitim sistemine alışmaları, akademik olarak İngiliz Eğitim sistemiyle yetişen öğrencilere denk hale gelmeleri ve akademik İngilizcelerini geliştirmeleri amacıyla, İngiltere Üniversiteleri’nde hazırlık yılı olarak değerlendirilen, “Foundation” programlarına katılmaları gerekmektedir.

Foundation programı İngiltere’de çoğu üniversite ve özel eğitim kurumları tarafından verilmektedir ve üniversite kampüsünde eğitim alan öğrenciler tüm olanaklara erişim imkanına sahiptir. Bu program süresince öğrencinin tercih ettiği bölüme göre değişiklik göstermekle birlikte Fen Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilimler gibi alanlarda eksik olunan konularda destekleyici dersler verilmektedir. Bu sürecin ardından Foundation eğitimini başarıyla bitiren öğrenciler üniversitelere kabul edilmektedir. Öğrencilerin Foundation programına katılabilmeleri için en az IELTS 5.5 seviyesinde İngilizcelerinin olması beklenmektedir.

International Year One

International Year One programı, 1. sınıf için yeterli akademik bilgiye sahip ancak İngilizce dil yeterliliğini sağlayamayan öğrenciler içindir. Öğrenciler bu programı tamamladığında üniversitenin 2. yılından direkt olarak eğitimlerine devam edebilirler. Bu program ile birlikte öğrenciler 1. sınıf derslerinin yanında destek olarak İngilizce dil dersleri de alırlar. International Year One Programı her üniversite bünyesinde bulunmamaktadır.

Yüksek Lisans Eğitim Sistemi

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi 1 yıl sürmektedir. Yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerinin öncelikle İngilizcelerinin istenilen seviyede olması gerekmektedir.

Pre- Master Programları

İngiltere’de yüksek lisans yapabilmek için gerekli donanıma sahip olmayan öğrenciler üniversitelere kabul edilmiyor ya da yüksek lisansı tamamlayamıyor. Pre- Master programları; İngilizce seviyesi yeterli olmayan, not ortalaması 2.75 ve altında olan, İngiltere eğitim sistemi ve akademik ortamına hakim olmayan, İngiltere’de yüksek lisans yapabilmek için kendini hazır hissetmeyen öğrenciler içindir. Öğrencilerin bu programa katılabilmesi için en az upper-intermadiate İngilizce seviyesine sahip olması gerekmektedir.

İNGİLTERE’DEKİ ÜNİVERSİTELERİN YÖK DENKLİĞİ

YÖK’ün denklik prosedürüne göre üniversitelerin dünya listelerindeki sıralamaları esas alınmaktadır. İngiltere’deki üniversiteler dünya listelerinde oldukça iyi sıralamalara sahip olduğundan YÖK denkliğini sağlamaktadırlar.

İNGİLTERE ÜNİVERSİTELERİNDE BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

Lisans Eğitimi Başvuru ve Kabul Şartları

İngiltere’de her üniversiteye ayrı başvurulduğundan, başvuru ve kabul şartları üniversitelere göre değişiklik göstermektedir.

● Lise Diploması
● Transkript
● İngilizce Dil Sınav Sonucu (En az IELTS 6.0)
● Niyet Mektubu
● Özgeçmiş
● Referans Mektubu

Yüksek Lisans Eğitimi Başvuru ve Kabul Şartları

● Öğrencilerin lisans mezuniyet ortalamasının en az 2.7 olması beklenmektedir.
● IELTS Puanı (En az 6.5)
● Motivasyon Mektubu
● Özgeçmiş
● Transkript
● Diploma
● Referans Mektupları
● Pasaport Kopya

İNGİLTERE’NİN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ

⮚ Oxford University
⮚ Cambridge University
⮚ St Andrews University
⮚ Imperial College London
⮚ Lancaster University
⮚ Leeds University
⮚ Durham University
⮚ College London University
⮚ London School of Economics
⮚ Warwick University
⮚ Exeter University
⮚ Birmingham University

⮚ East Anglia University
⮚ Nottingham University
⮚ Glasgow University
⮚ Southampton University
⮚ Bristol University
⮚ Manchester University

Okullar

University-of-York11
×