İNGİLTERE DİL OKULLARI

İngiltere dil okulları, yurt dışında dil eğitimi düşünen öğrencilerin en çok tercih ettiği lokasyonlardan biridir.

Birleşik Krallığı meydana getiren 4 ülkeden biri olan İngiltere, Avrupa’nın bugünkü çehresini oluşturan ana aktörlerden biridir. Sanayi devrimiyle birlikte İngiltere, Avrupa kıtasını aşıp neredeyse bütün dünyaya yayılmıştır. Ulaştığı her coğrafyaya dilini ve kültürünü de taşımayı da ihmal etmemiştir. Bu nedenledir ki bugün dünyada en çok konuşulan dillerin başında İngilizce gelmektedir. Hatta günümüzde tüm ülkeler arasında “ortak dil” konumuna gelmiştir. Bu da İngilizce ve İngiltere’nin önemini sürekli olarak arttırmaktadır.

İngilizce dil eğitimi denilince herkesin aklına gelen ilk ülke tartışmasız İngiltere’dir. Bu nedenle İngiltere, her yıl binlerce yabancı öğrenciye dil eğitimi için kapılarını açmaktadır. İngilizcenin anavatanı olmasının yanı sıra; dünya çapında sahip olduğu akademik prestiji, zengin kültürü, köklü tarihi arka planı öğrencilerin İngiltere’yi seçmelerindeki diğer önemli etkenlerdir.

İngiltere’nin her şehri, kendine has kültürel mirasa, tarihi dokuya ve doğal güzelliğe sahiptir; İngiltere’nin olduğu kadar dünyanın da sanat, kültür, eğitim ve ticaret başkenti olan Londra, üniversiteleriyle ünlü Cambridge ve Oxford, doğa güzellikleriyle Wales (Galler) ve tarihi zenginliğiyle İskoçya

İngiltere dil okulları ihtiyaçlara uygun olarak çeşitli programlar sunar. İngilizce yeterliliğini geliştirmek isteyen öğrencilere Genel İngilizce veya Yoğun İngilizce; İngilizce bilgisini profesyonel hayatta kullanmak üzere geliştirmek isteyenler için İş İngilizcesi (Business English); uluslararası İngilizce sınavlarına hazırlanmak isteyenlere yönelik olarak IELTS, TOEFL, Cambridge English Exams (FCE, CAE, CPE) hazırlık kursları seçenekleri bulunmaktadır.

 • İngiltere’de dil eğitiminin en büyük avantajı öğrencilere günlük hayatta İngilizce pratiği imkanı sunmasıdır. Öğrenciler, İngiliz aksanıyla “listening” (dinleme) becerilerini geliştirme olanağına da sahip olurken aynı zamanda okullarda aldıkları dil eğitimini günlük hayatta kullanarak “speaking” (konuşma) pratiği de yapmış olur.
 • İngiltere’de dil eğitimi çok gelişmiş ve İngilizce dil okulu sayısı oldukça fazladır. İster butik ister zincir okul olsun, İngiltere’nin neredeyse her şehrinde her bütçeye uygun bir dil okulu bulmak oldukça kolaydır.
 • Eğitim konusunda dünyaca üne sahip İngiltere’de dil eğitimi almış öğrenciler, sonrasında lise, üniversite veya master eğitimi için başvurularında büyük avantaj elde ederler.
 • İngiltere, Avrupa’nın kalbi konumundadır. İngiltere’de dil eğitimi öğrencilere hem dilde yeterlilik sağlar hem de Avrupa kültürüyle kaynaşmalarına yardımcı olur.
 • Yurtdışı eğitimleri öğrencilere dünya görüşü kazandırmasının yanı sıra kendi çevrelerini geliştirip yabancı arkadaşlar edinme imkanı sunar. Yurtdışında edinilecek arkadaşlıklar gelecekteki hayatlarında öğrencilerin uluslararası network oluşturmalarına fayda sağlar.
 • İngiltere, kültürel olarak çok zengin bir ülkedir. Sanat, tarih ve gastronomi açısından zenginleşmiştir. Edebiyatın en önemli isimlerinden Shakespeare, dünyanın en ünlü ressamlarından William Turner ve günümüzde şef denilince akla gelen ilk isim Gordon Ramsay İngiltere’de doğup yetişmiş önemli isimlerdir.

İNGİLTERE’DE KÜLTÜR

Asıl olarak İngiltere, Birleşik Krallığı oluşturan krallıklardan biridir. Birleşik Krallık; İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşur. Büyük Britanya ise İngiltere, İskoçya ve Galler’i ifade etmek için kullanılır. Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti Büyük Britanya’yı çevreleyen adalardan oluşur. Daha özele inilirse, Britanya sadece İngiltere ve Galler’i ifade eder.

Birleşik Krallık’ın İngiltere bölümde her 40 km’de bir aksan değişmektedir. Bunun yanında Galler’de resmi dil İngilizce ve ana dil ise Galli olarak kabul edilir ve günümüzde şehir merkezlerinde bu iki dilden oluşan tabelalar görmek mümkündür. Galler’de resmi dil olarak Celtic dili kullanılır. İskoçya’da ise İngilizceden farklı olarak iki resmi dil daha bulunur; Gaelic ve Scots.

İngiliz mutfağının en önemli yiyeceği “Fish&Chips”tir. İngiltere’nin her yerinde fish&chips bulmak mümkündür. Bunun yanında İngiliz kahvaltısı yine İngiliz yemek kültürünün en önemli parçalarındandır. İngiltere’de, İngiliz mutfağı dışında Asya ve İtalyan mutfağı ve fast-food restoranları oldukça popülerdir. Bunun yanında Türk yemekleri yapan restoranlar bulmak da oldukça kolaydır. Hatta 2018 yılında Mayfair, Londra’da bulanan “Rüya” adlı Türk restoranı ‘Londra’nın en iyi restoranları’ arasında gösterilmiştir.

İngiltere kültür, sanat, tarih konusunda çok geniş bir birikime sahiptir. Müzeler, sanat galerileri, tarihi yapılar, saraylar açısından oldukça zengindir. Londra’da National Gallery, British Museum ve Tate Modern gibi dünyaca ünlü koleksiyonlara sahip müzeler bulunmaktadır. Bunun yanında Big Ben, London Eye, Tower Bridge Londra’da görülmesi gereken önemli noktalardır. Londra’nın yanı sıra, İngiltere’nin her şehri kendine has güzellikleri barındırmaktadır. Cambridge’te punting yapabilir, Oxford’da tarihi üniversiteleri gezebilir, Bath’de eski Roma döneminden kalma yapıların arasında dolaşabilir, Liverpool’da The Beatles’ın doğum kentinde müziğe doyabilirsiniz.

İngiltere festivaller konusunda çok geniş bir yelpazeye sahiptir. En önemlisi her yıl İskoçya Glasgow’da düzenlenen Glasgow Müzik Festivalidir. Her yıl dünyaca ünlü isimlere ev sahipliği yapan bu festival, dünyanın her yerinden misafir konuk etmektedir. Festivalle birlikte Glasgow’u görme imkanı da elde edebilirsiniz.

Genel olarak yağışlı bir iklime sahip olan İngiltere’de özellikle en çok sonbahar ve kış mevsimlerinde yağış görülür. Yağışlara rağmen yaz mevsimleri oldukça sıcak geçmektedir. Fakat her an değişim gösteren hava şartlarında yağmura her an hazırlıklı olmak gerekir.

İngiltere her ne kadar kur açısından pahalı gibi gözükse de yeme-içme konusunda gayet makuldür. Tabi ki harcamalar öğrencilerin özel tercihlerine göre farklılık gösterse de öğrencilerin harcaması ortalama ayda £350 civarındadır.

İngiltere dil okulları öğrencilere değişik konaklama seçenekleri sunar. Seçecekleri okul tarafından oluşturulan bu seçeneklerden öğrenci kendine en uygun olanı seçer. Her okulun konaklama düzenleri farklıdır. Öğrenciler tarafından en çok tercih edilen seçenekse “Aile Yanı Konaklama”dır. Aile yanı konaklama, öğrencilerin İngiliz bir aile yanında tek ve iki kişilik odalarda kalmasıdır. Seçecekleri aileye göre ücretsiz kahvaltı veya akşam yemeği alabilirler. Aile yanı konaklama öğrenciye sürekli konuşma pratiği yapma imkanı sunar. Bunun yanında öğrenciler İngiliz kültürünü de yakından keşfetmiş olurlar. Ayrıca çeşitli öğrenci yurtları, rezidanslar veya stüdyo daire gibi okullara göre değişen alternatifler de mevcuttur. Öğrenciler, iki veya daha fazla oda arkadaşıyla kalmayı seçebileceği gibi tek başına oda imkanları da bulunmaktadır.

İngiltere’de ulaşım bulunduğunuz bölgeye göre değişmektedir. Genel olarak ulaşımın kolay olduğu bu ülkede, otobüsle ulaşım neredeyse her şehirde en yaygın olanıdır. Londra’nın da sembolü olan “double-decker”lar ve metro oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Ulaşım masrafları, haftalık veya aylık ulaşım kartları satın alınarak en aza indirilebilir.

İngiltere’de dil eğitimi almak için Türkiye’den gidecek öğrencilerimizin alacağı vize çalışma iznini kapsamamaktadır. Bu vizeyle giden öğrencilerin çalışması yasaktır.

İngiltere’ye gidecek öğrencilerimize sağlık sigortası almaları önerilir fakat bazı ülkelerdeki gibi zorunluluk bulunmamaktadır.

İngiltere öğrenci vize türleri üçe ayrılmaktadır.

1.Student Visitor Visa: ülkede 6 aya kadar eğitim alacak olan öğrenciler bu vize türüne başvurmaları gerekmektedir. Vize süresi dolduktan sonra bu süreyi uzatmak isteyen öğrenciler ancak tekrar Türkiye’den başvurarak bunu gerçekleştirebilir.

 1. Uzatılmış Öğrenci vizesi: Bu vize türü 6-11 aya kadar alınacak eğitimleri kapsamaktadır.
 2. Tier 4 : Uzun dönem İngiltere’de eğitim alacak öğrenciler bu vize türüne başvurmalıdır. 16 yaş ve üzeri kişilerin başvurabileceği bu vize, en az B1 düzeyinde dil yeterliliği aramaktadır. Daha çok yüksek lisans, doktora veya sertifika programlarına başvuracak öğrencilerin başvurduğu vizedir.
 • Okul Başvuru Ücreti
 • Okul Başvuru Formu
 • Pasaport Bilgileri
 • Banka Mektubu
 • Sponsor Teminat Mektubu
×