AMERİKA’DA ÜNİVERSİTE OKUMAK

AMERİKA’DA ÜNİVERSİTE OKUMAK 

Dünyanın en heyecan veren ülkelerinden biri olan Amerika Birleşik Devletleri; Kuzey Amerika kıtasında konumlanan, 50 eyaletten oluşan, federal yapıya sahip bir devlettir. Başkenti Washington D.C olan ülkenin komşuları kuzeyinde Kanada, güneyinde Meksika’dır.
Fırsatlar ülkesi olarak anılan Amerika, dünyanın her yerinden aldığı göçlerle çok uluslu bir devlet halini almıştır. Dünyaca ünlü eğitim sistemi, dev ekonomisi, teknolojisi, gelişmiş turizmi, kozmopolit yapısı ve daha birçok yönüyle bu ülke, yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencilerin daima ilk tercihlerinden olmaktadır.
Apple, Microsoft, Facebook, Bank of America, Amazon, Google, Fort, Intel gibi dünyanın önde gelen şirketlerine ev sahipliği yapan Amerika, öğrencilere birçok iş imkanı da sunmaktadır.
Özellikle mühendislik, bilgisayar bilimleri, tıp, işletme ve yönetim alanlarında ön plana çıkan ülke uluslararası öğrenci sayısını her yıl katlamaktadır.

AMERİKA’DA ÜNİVERSİTE OKUMANIN AVANTAJLARI

Amerika Üniversitelerinin YÖK tarafından onaylı olması ve böylece uluslararası bir diploma ve kariyere olanak sağlaması.
QS Top Universities gibi dünyaca ünlü en iyi üniversiteler sıralamalarında, Amerika Üniversitelerinin en üst sıralarda yer alması.
• Dünya’nın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip olması ve alanında uzman kişilerden eğitim alma imkanı sağlaması.
New York, Boston, Chicago, San Francisco, Miami gibi dünyaca ünlü şehirlerden birinde eğitim alma fırsatı sunması.
• Uluslararası öğrenciler için sunulan Amerika Üniversiteleri burs imkanları.
• Üniversitelerin sunduğu sayısız kulüp, etkinlik ve topluluklarla sosyalleşme imkanı sağlaması.
• Amerika’nın çok uluslu yapısı sayesinde dünyanın birçok bölgesinden farklı insanlarla tanışıp kültürlerini öğrenme imkanı sunması.
• Öğrencilerine eğitim aldıkları ilk yıldan itibaren üniversite kampüsü içerisinde part-time 20 saat, akademik tatillerde ise 40 saat çalışma imkanı vermesi.

AMERİKA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİM SİSTEMİ 

Amerika eyalet sistemi ile yönetilen bir ülke olduğundan merkezi bir eğitim sistemi yoktur. Her eyaletin kendi eğitim sistemi ve politikaları mevcuttur.

Amerikan eğitim sistemi dünyanın en önde gelen eğitim sistemlerinden biridir. Öğrenciler ezber odaklı eğitimin aksine daime teoriyi pratiğe dökme odaklı eğitim alarak iş hayatına hazır bir şekilde mezun olurlar.

Lise eğitimini tamamlayan öğrenciler Community College olarak anılan mesleki eğitim odaklı iki yıllık okullara gidebilirler. Bu okulu başarıyla tamamlayan öğrenciler Assoiate Degree adı verilen ön lisans derecesine sahip olurlar. Amerika’da dört yıllık üniversite ya da kolejlere devam etmek isteyen öğrenciler ise eğitimlerinin sonunda Bachelor’s Degree yani lisans derecesiyle mezun olurlar. Öğrenciler  dilerlerse 2 yıllık kolej eğitiminin ardından anlaşmalı üniversitelere geçerek eğitimlerini tamamlayıp 2 diplomaya birden sahip olabilirler. Üniversitelerin çoğunda eğitim güz ve bahar olmak üzere iki yarıyıl şeklindedir.

Amerika’da yüksek lisans programları ise iki yıl sürmektedir ancak bu süre bazı bölümlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Aynı zamanda yüksek lisans eğitiminde kredi sistemi baz alındığından, eğitim dönemlerinde alınan yüksek kredilerle okul daha erken bitirilebilir.

AMERİKA’DAKİ ÜNİVERSİTELERİN YÖK DENKLİĞİ 

Dünya üniversiteleri listelerinde ilk 1000’de yer alan Amerika üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır. Amerika’daki üniversitelerin çoğu en iyi sıralamalarda yer aldığı için öğrencilerin aldığı üniversite diplomaları YÖK onaylı olacaktır.

AMERİKA ÜNİVERSİTELERİNDE BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI 

Lisans Eğitimi Başvuru ve Kabul Şartları
Her üniversitenin kendine özel başvuru ve kabul şartları bulunmaktadır ancak öncelik olarak her üniversite, öğrencinin akademik ve sosyal başarılarını değerlendirmektedir. Aynı zamanda öğrencinin not ortalaması ve İngilizce seviyesinin yeterliliği oldukça önemlidir. Öğrenci İngilizce seviyesini, eğitim almak istediği okulun talep ettiği IELTS, TOEFL gibi sınavlarla belgelemelidir. Aynı zamanda üniversiteler öğrencilerin yeterliliklerini ölçmek için SAT ya da ACT sınavlarını da talep edebilmektedirler.

  • Lise diploması
  • Transkript
  • Not ortalaması
  • Referans mektubu
  • Özgeçmiş
  • Portfolyo/ Güzel Sanatlar ve Mimarlık fakülteleri için gerekli
  • Spor ve sanat faaliyetlerine ilişkin lisans ve belgeler
  • SAT veya ACT sınav sonucu
  • TOEFL veya IELTS sonuçları

Kabul şartlarından bir veya birkaçını sağlayamayan öğrenciler için Amerika Üniversiteleri, anlaşmalı eğitim kurumları aracılığıyla lisans hazırlık olarak adlandırılan pathway programlarını da sunmaktadır.

Yüksek Lisans Eğitimi Başvuru ve Kabul Şartları

Amerika’da yüksek lisans için gerekli başvuru ve kabul şartları üniversiteye göre değişmekle birlikte genel olarak benzerdir. Öncelikle öğrencilerden okulun talep ettiği not ortalamasına sahip olmaları beklenmektedir. Bunun yanında öğrencilerin dil yeterliliklerini okulun talep ettiği IELTS ya da TOEFL sınavlarından biriyle belgelemeleri gerekmektedir. Aynı zamanda okullar akademik seviye tespit sınavları olan GRE ve GMAT sınavlarını da talep etmektedirler.

● Not ortalaması
● Referans mektupları
● TOEFL veya IELTS sonuçları
● Bölüme göre GMAT veya GRE sınav sonuçları
● Bazı master programları için profesyonel staj ya da iş deneyimi

Kabul şartlarından bir veya birkaçını sağlayamayan öğrenciler için Amerika Üniversiteleri, anlaşmalı eğitim kurumları aracılığıyla yüksek lisans hazırlık programları sunulmaktadır.

AMERİKA’NIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ

● MIT (Massachusetts Institue of Technology)
● Stanford University
● Harvard University
● California Institute of Technology
● University of Chicago
● Princeton University
● Cornell University
● Yale University
● Johns Hopkins University
● Columbia University
● University of California, Berkeley
● New York University
● Boston University
● Ohio State University
● University of Florida
● Texas A&M University
● Arizona State University
● Florida State University
● University of Nebraska
● University of South Florida
● University of Oregon
● University of Alabama
● University of Central Florida
● Florida International University
● George Mason University

Okullar

×