ALMANYA’DA ÜNİVERSİTE OKUMAK

ALMANYA’DA ÜNİVERSİTE OKUMAK

Dünya çapında saygı duyulan, prestijli ve yüksek kalitede eğitim sunan Alman Üniversitelerinden birinde eğitim almak, geleceğinize yön vermeniz açısından harika bir fırsattır. Diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha ekonomik olan Almanya Üniversiteleri, öğrencilerine hem Lisans hem Yüksek Lisans eğitimlerinde birçok bölüm imkânı sunar. Özellikle mühendislik, bilgisayar bilimleri ve matematik alanlarında ön plana çıkan Almanya Üniversiteleri, dünya sıralamasında sahip oldukları başarılar ile dikkat çekmektedir.

Almanya’daki Devlet Üniversitelerinin ücretsiz olması ve YÖK denkliğinin bulunması, birçok özel üniversitenin Almanya’da İngilizce eğitim vermesi, mezuniyetinin ardından iş bulan öğrencinin ikamet süresini uzatabilmesi, sağlık, ulaşım gibi alanlarda öğrencilere sunulan ayrıcalıklar gibi birçok sebepten dolayı Almanya popülaritesi her geçen gün arttırmaktadır. Aynı zamanda Avrupa’nın ortasında bulunan Almanya, öğrencilerine geniş ulaşım ağı ve yüksek kalitede yaşam standartları sağlaması açısından da öğrencilerin ilgisini çekmektedir.

ALMANYA’DA ÜNİVERSİTE OKUMANIN AVANTAJLARI

● Üniversitelerinin YÖK tarafından onaylı olması ve böylece uluslararası bir diploma ve kariyere olanak sağlaması.
● Times Higher Education, QS Top Universities, Round University Ranking gibi dünyaca ünlü en iyi üniversiteler sıralamalarında, Almanya Üniversitelerinin iyi sıralamalarda yer alması.
Almanya Devlet Üniversiteleri’nde ücretsiz ya da uygun miktarlarda harç ödeyerek eğitim imkânı sunması.
● Almanca ve İngilizceyi akademik düzeyde geliştirme fırsatı sunması.
● Yüksek öğrenim gören öğrencilere sunulan haftada 20 saat çalışma fırsatı. Aynı zamanda yüksek öğrenimden mezun olan öğrencilere 18 ay iş aramaları için zaman sunulmaktadır ve bu süreçte iş bulan öğrencilerin, çalıştıkları kurumun çalışma iznine başvurmaları dahilinde çalışma ve oturum izni hakkı elde etme imkanlarının olması.
Almanya’da lisans eğitiminin 3 yıl olması ve bu eğitimin Türkiye’de 4 yıllık lisans eğitimine denk sayılması. Aynı zamanda öğrencilerin lisans eğitimlerinin son yılında yüksek lisans dersleri de alarak, lisans diplomasının yanında yüksek lisans diplomasına da sahip olabilmesi.
● Almanya’nın sanayi devi olması ve yüksek öğrenimini tamamlayan öğrencilere iyi bir kariyer ortamı sunması.
● Çoğu Almanya Üniversitesi’nin öğrencilere iki dalda birden eğitim imkânı sunması ve öğrencilerin çoğunun çift diploma ile mezun olması.
Almanya’da yüksek lisans eğitimini tamamlayan öğrencilere yaklaşık 2000 dalda doktora imkânı sunulması.

ALMANYADA ÜNİVERSİTE EĞİTİM SİSTEMİ

Eyalet sistemine sahip olan Almanya’da, her eyaletin kendi eğitim bakanlığına bağlı bir eğitim sistemi vardır. Ancak eğitim sistemlerinde temelde çok büyük farklılıklar yoktur ve tümünde benzer bir eğitim sistemi uygulanmaktadır. Almanca’nın yanında İngilizce eğitim de veren Almanya Üniversiteleri öğrencilerin staj yapmalarına da oldukça önem verir.
Almanya Üniversite sistemi; Üniversiteler/ Universitaet ve Meslek Yüksek Okulları/ Fachhochschule olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Lisans Eğitimi

Teknik Üniversite ve Klasik Üniversite olarak iki türde bulunan üniversitelerde genel olarak lisans eğitimi 6 yarıyıldan oluşup 3 yıl sürerken, bazı bölümler ve Meslek Yüksek Okulları ise 4
yıl sürmektedir. Devlet Üniversitelerinde Almanca eğitim verildiği için, 1 yıl da hazırlık eğitimi alınması gerekebilir.
Almanya’da İngilizce eğitim almak isteyenler özel üniversitelerde eğitim alabilir. Bunun için öğrencilerin IELTS sınavından minimum 6,0 puan almaları gerekmektedir.

Meslek Yüksek Okulu Eğitim Sistemi

3 ya da 4 yıl mesleki odaklı, yetişmiş ve nitelikli personel ihtiyacına yönelik eğitim veren Meslek Yüksek Okulları genellikle Almanya Üniversitelerinden birine bağlıdır.

Yüksek Lisans Eğitim Sistemi

Almanya’da yüksek lisans eğitimi 1.5-2 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Hukuk bölümünden mezun olan öğrencilerin tercih edebildiği LL.M (Master of Law) bölümlerinde ise eğitim 1 yıl sürmektedir. Öğrencilerin yüksek lisans için başvurdukları bölümün bitirmiş oldukları lisans bölümünün aynısı ya da bölümüne paralel bir alan seçmesi gerekmektedir.
Almanya’da yüksek lisans bölümlerinin çoğunda tez yazılması zorunlu kılınmaktadır. Yüksek Lisans için Üniversitelere ayrı ayrı başvuru yapılması gerekmektedir ve her üniversitenin kabul koşulları farklılık gösterebilmektedir. Aynı zamanda her üniversite uluslararası öğrenciler için kontenjan sınırlaması koymaktadır.

ALMANYA’DAKİ ÜNİVERSİTELERİN YÖK DENKLİĞİ

Almanya Üniversiteleri’nden birinde yükseköğrenimini tamamlayan öğrenciler için YÖK tarafından denklik sağlanmaktadır. YÖK denkliğinin sağlanabilmesi için Almanya’da eğitimini
almış olduğunuz bölümün derslerinin Türkiye’deki aynı bölümün dersleri ve içerikleriyle uyumlu olması gerekir. Bu koşul sağlandığında öğrencinin almış olduğu diplomaya denklik
verilmektedir. Eğer bu koşullar sağlanmazsa eksik ya da farklı bulunan derslerin verilmesi gerekebilir ya da öğrencinin bölümüyle ilgili denklik sınavına girmesi şart koşulabilir.

ALMANYA ÜNİVERSİTELERİNDE BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARI

Lisans Eğitimi Başvuru ve Kabul Şartları

Almanya’da her üniversiteye ayrı başvurulduğundan, başvuru ve kabul şartları üniversitelere göre değişiklik göstermektedir.

 • Öncelikle öğrencilerin Türkiye’de ÖSYM tarafından uygulanan üniversiteye giriş sınavına girerek, okumak istedikleri 4 yıllık lisans programını ya da bu bölüme paralel bölümlerden birini kazanmış olması gerekmektedir. Bu belgenin geçerlilik süresi Almanya’da 2 yıldır. Bu sınavda alınan puan da Almanya’da girilecek üniversite için belirleyici olmaktadır.
  Kazanılan üniversite; devlet üniversiteleri, vakıf üniversiteleri ya da KKTC üniversitelerinden olabilir, ancak açık öğretim kabul edilmemektedir. Türkiye’de kazanılan bölüme başvuru kabul edildiğinde, öğrenciler Almanya’da bu bölümü ya da paralel olan diğer bölümleri okuma hakkına sahip olurlar. Bu süreçten sonra öğrencilerin Almanya’da okumak istedikleri üniversitelere en geç 1 yıl içerisinde başvuru yapmaları gerekmektedir.
 • Bu sürecin ardından öğrencinin Almanya’da başvurduğu üniversitelerden birine kabul alması durumunda kendisinden bir dil yeterlilik belgesi beklenecektir. Çoğu üniversitenin eğitim dili Almanca olduğundan, kesin başvuru için öğrenciden C1 seviyesinde Almanca bildiğini TestDaF, DSH gibi sınavlarla belgelemesi istenecektir. Eğer öğrencinin bu seviye de bir Almancası yok ise bir dil okuluna ya da şartlı kabul alarak hazırlık süreciyle bu seviyeye ulaşması gerekmektedir. Eğer öğrenci İngilizce bir bölüm okumak istiyorsa IELTS sınavından 6,0 ve üzeri ya da TOEFL sınavından 70 ve üzeri puan alması gerekmektedir.
 • Mezun olunan kurumdan alınan lise diploması ve transkript
 • ÖSYM’den alınan YGS-LYS sınav sonuç belgesi
 • ÖSYM’den alınan 4 yıllık üniversite kazanıldığına dair belge
 • TestDaF, DSH, IELTS, TOEFL sınav belgelerinden istenilenler
 • Türkiye’de yerleşilen bölümün aynısı ya da paralel bir bölüme yerleşiyor olmak.

Yüksek Lisans Eğitimi Başvuru ve Kabul Şartları,

 • Öncelikle öğrencinin bir lisans programını tamamlamış olması gerekmektedir. Öğrencilerin tamamlamış oldukları lisans not ortalamaları da oldukça önemlidir. Lisans Diploması ve transkript beyan edilmelidir.
 • Almanya’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin lisanslarını tamamladıkları bölüm ya da bu bölümle alakalı bir alanda yüksek lisans tercihi yapması gerekir. Tercih yapılırken başvurulacak olan üniversitelerin skorları ve özellikle QS Dünya Sıralamalarına dikkat edilmelidir.
 • Çoğu program Almanca eğitim sunduğundan öğrencilerden TestDaF, DSH gibi sınavlarla Almanca dil yeterliliklerini belgelemeleri beklenmektedir. Eğer öğrenci İngilizce eğitim veren bir üniversitede yüksek lisans yapacaksa IELTS ya da TOEFL sınavlarıyla İngilizce yeterliliklerini belgelemeleri gerekmektedir.
 • Aynı zamanda Almanya’da yüksek lisans programlarından bazıları için istenen derslerin kredilerinin tamamlanması beklenebilmektedir. Bu koşul bölümlere göre değişiklik gösterebilir.
 • CV ve motivasyon mektubu hazırlanmalı.

ABİTUR, MATURA ve IB DİPLOMA

Lise eğitimini Türkiye’de Abitur, Matura ya da IB Diploması veren liselerden birinde tamamlayan öğrenciler, Alman öğrencilerle eşit sayılmaktadır ve Almanya’daki üniversitelere direk başvuru yapabilmektedir. Abitur Diplomasının Avrupa’da çoğu ülkede geçerliliği vardır ve öğrenciler lise eğitiminin son yılında sınava girerek bu diplomaya sahip olabilmektedir. Bu diplomaları veren liselerden birinden mezun olmayan öğrencilerin ÖSYM yerleştirme sonuçlarını mutlaka ibraz etmeleri gerekmektedir.

ALMANYA’NIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ (WORLD UNIVERSITY RANKINGS 2019)

*Münih Ludwig Maximillian Üniversitesi (Dünyada 32., Almanya’da 1.)
*Münih Teknik Üniversitesi (Dünyada 44., Almanya’da 2.)
*Heidelberg Üniversitesi (Dünya'da 47., Almanya’ 3.)
*Berlin Humboldt Üniversitesi (Dünyada 67., Almanya’4.)
*Freiburg Üniversitesi (Dünyada 76., Almanya’5.)
*RWTH Aachen Üniversitesi (Dünyada 87., Almanya’6.)
*Charite Tıp Üniversitesi (Dünyada 90., Almanya’8.)
*Berlin Freie üniversitesi (Dünyada 104., Almanya’9.)
*Berlin Teknik Üniversitesi (Dünyada 131., Almanya’13.)
*Karlsruhe Teknoloji Üniversitesi (Dünyada 135., Almanya’14.)
*Köln Üniversitesi (Dünyada 146., Almanya’16.)
*Dresden Teknik Üniversitesi (Dünyada 151., Almanya’da 17.)

Okullar

×